Jak snadno prodloužit životnost zobrazovací jednotky a ušetřit tisíce

Požaduje vaše tiskárna výměnu fotoválce či zobrazovací jednotky? Pak je standardním řešením výměna celého dílu za nový. Proč ale měnit něco, co ještě funguje?

Ukážeme vám, jak snadno a levně prodloužit softwarovou životnost zobrazovací jednotky a využít ji až do úplného opotřebení. Zmíníme také, na co je dobré dát pozor a kdy fotoválec nakonec vyměnit.

Výměna zobrazovací jednotky je obvykle investicí v řádu tisíců korun. Pokud je však tisk se stávající jednotkou pořád kvalitní, existuje jednoduché řešení, jak výměnu oddálit a ušetřit.


Prodloužení životnosti pomocí čipu

Součástí některých zobrazovacích jednotek (označovaných také jako fotoválce, zobrazovací válce nebo obrazové válce) je čip. Díky čipu tiskárna mimo jiné pozná, zda je vložená zobrazovací jednotka použitá, nebo nová.


A právě výměnou čipu lze snadno životnost jednotky prodloužit, a využít tak její zbývající reálnou životnost.

Tento způsob prodloužení životnosti lze využít například ve fotoválcích a zobrazovacích jednotkách níže. Po kliknutí na konkrétní model válce zobrazíte příslušný čip.

Zobrazovací jednotka a čip do tiskárny Samsung (R406)
Díky čipu lze prodloužit životnost zobrazovací jednotky Samsung CLT-R406 a vytisknout s ní ještě stovky stran. Výměna čipu je přitom velmi snadná a hravě jí zvládnete.


Prodloužení životnosti pomocí resetovací pojistky

Téměř všechny barevné a černobílé tiskárny OKI vyžadují pravidelnou výměnu obrazových válců OKI, která však přijde na tisíce korun.

Pokud máte na stole právě některou z níže uvedených tiskáren OKI, můžete životnost obrazového válce prodloužit. Tentokrát však nikoliv čipem, ale speciální pojistkou.

Vynulováno bude v tomto případě počítadlo přímo v tiskárně, nikoliv na obrazovém válci. Zobrazovaná hodnota životnosti obrazového válce bude po vynulování 99%.


Stav spotřebního materiálu v tiskárně OKI
Počítadlo obrazového válce (ale i transportního pásu nebo zapékací jednotky) je po vynulování nastaveno na hodnotu 99 %. Stav válce je v tomto případě uložený pouze v tiskárně a nikoliv na válci samotném.


I když je použití pojistky o něco složitější než instalace čipu, díky podrobnému návodu s fotografiemi zvládne vynulování počítadla skutečně každý. Návod vám přibalíme k nákupu každé resetovací pojistky.

Pomocí resetovací pojistky lze prodloužit softwarovou životnost těmto obrazovým válcům OKI. Po kliknutí na konkrétní kód válce zobrazíte příslušnou pojistku.

Manuální vynulování počítadla v menu tiskárny

Nejjednodušší a nejlevnější způsob jak prodloužit softwarovou životnost vašemu fotoválci, je manuální vynulování počítadla. Je možné ho provést v případě fotoválců do tiskáren Brother, a to v okamžiku, když tiskárna ohlásí, že je nutné fotoválec vyměnit, a zároveň je tisk pořád kvalitní.

Vynulování provedete stejně jako při výměně fotoválce za nový, pouze do tiskárny vložíte původní fotoválec.


Výměna fotoválce Brother
Při nulování počítadla fotoválce v tiskárně Brother postupujte stejně jako při jeho výměně. Do tiskárny ale vložte zpět původní fotoválec. Návod na vynulování přikládáme ke každému fotoválci.


Na co si dát pozor a kdy zobrazovací jednotku vyměnit?

Upozorňujeme, že prodloužení životnosti zobrazovacích jednotek je alternativní možností a výrobci tiskáren ji nedoporučují.

Vynulování počítadla zobrazovací jednotky nesnižuje její opotřebení. Jak dlouho bude válec po vynulování počítadla fungovat závisí na jeho reálném opotřebení. To je ovlivněno například tím, jaký papír a tonery v tiskárně používáte.


Vynulování počítadla zobrazovací jednotky nesnižuje její opotřebení.

Jak dlouho bude válec po vynulování počítadla fungovat závisí na jeho reálném opotřebení.


Věnujte pozornost kvalitě tisku

Po tom, co jedním z uvedených způsobů prodloužíte softwarovou životnost zobrazovací jednotky, věnujte větší pozornost kvalitě tisku. Pokud se začne zhoršovat, je velmi pravděpodobné, že je to způsobené opotřebením fotoválce. V tom případě doporučujeme výměnu zobrazovací jednotky neodkládat.

Používání opotřebovaného fotoválce by mohlo způsobit znečištění vnitřních dílů tiskárny nebo další problémy s tím spojené.


Konec reálné životnosti fotoválce poznáte například takto:

  • Na okrajích stránky se objeví černé nebo barevné pruhy.
  • Válec v zobrazovací jednotce je fyzicky poškozený (vydřený).
  • Na výtiscích se objeví šmouhy od tonerového prášku, který se do tiskárny sype z poškozeného fotoválce.


Opotřebení fotoválce
Opotřebení válce v tiskárně HP se projevuje černými pruhy na okrajích stránky. Tento válec je nutné vyměnit i když tiskárna ještě výměnu nepožaduje.



Vánoční provozní doba

Předvánoční objednávky odesíláme až do 23.12. včetně.

Více informací