Patříte-li mezi dlouholeté uživatele tiskáren, jistě jste se někdy pokusili prodloužit životnost toneru jeho protřepáním. Tento trik je známý již mnoho let. Je ale skutečně účinný? A hrozí při něm poškození toneru nebo tiskárny?
Pokud je prášku v zásobníku málo, projeví se to v některých případech postupným blednutím výtisků, a to zpravidla pouze v jedné části tištěné stránky. Tonerový prášek je totiž v zásobníku nerovnoměrně rozprostřen.
Protřepáním toneru pak docílíte rovnoměrného rozložení tonerového prášku v tonerové kazetě a (dočasného) zvýšení kvality tisku. Můžete tak s (téměř prázdným) tonerem vytisknout ještě několik (desítek) stran.
Protřepání toneru je možné opakovat až do úplného vypotřebování tonerového prášku. Poté již třepání nebude mít na kvalitu tisku (téměř) žádný vliv.
Prodlužovat životnost toneru protřepáním má smysl v případě tonerových kazet „vše v jednom“, které znáte především z tiskáren tonerů do tiskáren Brother.
Jakmile tiskárna zcela přestane kvůli prázdnému toneru tisknout, nemá již jeho protřepávání žádný smysl.
K tomuto „zablokování“ dochází nejčastěji v případě tiskáren Samsung a Lexmark, někdy také u tiskáren Brother. Tiskárny HP a Canon obvykle umožňují pokračovat v tisku i po dosažení konce životnosti tonerové kazety.
Protřepání tonerů může pomoct i v případě některých kancelářských kopírek, které používají zásobníky tonerů ve tvaru tuby. Příkladem může být kopírka Konica Minolta C258 s tonery TN324, nebo Canon imageRUNNER ADVANCE C5535i s tonery C-EXV51.
Občas se stane, že tonerový prášek není v tubě dokonale distribuován a malé množství tonerového prášku v ní zůstane i po tom, co kopírka požaduje vložení nového toneru. V tomto případě může pomoct protřepání tuby tak, aby se tonerový prášek dostal blíže k otvoru, kterým se následně dostává do kopírky.
Bledý tisk nemusí být vždy znakem docházejícího toneru. Někdy se tak projevují i závady jiných dílů v tiskárně.
Zablokování tiskárny kvůli prázdnému toneru je pouze jedním z případů, kdy je třepání toneru zcela zbytečné.
Dalším případem jsou tonery, které slouží pouze jako zásobníky tonerového prášku. Jsou to především tonery do tiskáren OKI, tonery Kyocera a v některých barevných tiskárnách také tonery Xerox a tonery Lexmark.
Proč je třepání v tomto případě většinou zbytečné? Tonerový prášek se totiž v těchto tiskárnách nepřenáší na papír přímo z tonerové kazety, ale až ze zobrazovacího válce. Zároveň vždy dojde ke zmíněnému zablokování tiskárny kvůli (téměř) prázdnému toneru. Docházející toner se tak „nestihne“ projevit na kvalitě tisku.
Dobrou zprávou je, že protřepáním toneru nemůže dojít k jeho poškození nebo k poškození tiskárny. Klidně jím tedy zatřepejte, nemáte co ztratit. Tedy až na zašpinění kanceláře nebo domácnosti, které nelze vyloučit.