Chystáte se na vaší tiskárně tisknout štítky nebo samolepicí papír a nejste si jisti, jak na to? Nebo již používáte tiskárnu na tisk štítků a etiket pravidelně, ale narazili jste na problémy? V tomto článku vám ukážeme, jak se vyhnout nejčastějším chybám při používání etiket a jak správně nastavit každou tiskárnu tak, aby tiskla kvalitně a etikety se v ní nezasekávaly.
Tisk štítků je každodenní činností v mnoha firmách, neboť zvyšuje efektivitu a produktivitu. Zatímco na expedicích se často využívají adresní štítky na balíky, ve skladech je rychlý tisk kvalitních štítků stěžejní pro dobrou organizaci zboží a udržování přehlednosti.
I když se k tisku štítků často využívají specializované termo tiskárny se štítky na rolích, k potištění štítků lze využít i jakoukoliv laserovou či inkoustovou tiskárnu.
1. Samolepící etikety ve formátu A4 jsou obvykle levnější než ty do specializovaných tiskáren.
2. Běžné tiskárny máte obvykle po ruce a použijete je i pro tisk dokumentů na běžný papír do tiskárny.
3. Pokud máte barevnou tiskárnu, můžete snadno vytisknout i barevné štítky.
4. Můžete potisknout celý samolepící papír až do formátu A4.
5. Etikety A4 vytištěné na standardní tiskárně jsou odolnější a déle vydrží.
Abyste výše uvedené výhody naplno využili, je nutné štítky v tiskárně správně používat. Pojďme se podívat na to, jak tiskárnu správně nastavit a na co si dát při používání štítků pozor.
Při tisku na běžný kancelářský papír tiskárna obvykle nevyžaduje žádné speciální nastavení. Většina majitelů laserových tiskáren však neví, že při tisku na samolepicí etikety je nutné některá nastavení na tiskárně změnit.
Nesprávné nastavení tiskárny je velmi častým důvodem hůře čitelného a rozmazaného tisku. Navíc, pokud by se tiskárna takto používala dlouhodobě, může dojít až k poškození fixační jednotky.
Nastavení laserové tiskárny pro tisk na štítky je velmi snadné a zvládnete ho opravdu každý.
První možností je jednorázové nastavení v předvolbách tisku před samotným tiskem, kde nastavíme správný typ papíru – štítky.
V případě jednodušších (levnějších) tiskáren jako HP LaserJet M140we, HP Laser MFP 135w nebo HP Laserjet M110we s jedním zásobníkem na papír stačí pouze vložit samolepicí štítky do tiskárny a spustit tisk.
U dražších a složitějších tiskáren (například Canon MF453dw nebo Canon MF645Cx) je nutné toto nastavení provést také na tiskárně samotné, a to po vložení štítků do multifunkčního (předního) zásobníku.
V předvolbách tisku pak nastavujeme nejen typ papíru, ale také zásobník, do kterého jsme štítky vložili. Pokud nastavíme automatický výběr zásobníku, vybere tiskárna ten, kam jsme štítky vložili.
Druhou možností je permanentní nastavení tisku na štítky. Využijete ho v případě, že v tiskárně tisknete především štítky a nechcete se nastavením před každým tiskem zdržovat.
Permanentní nastavení provedete takto:
Čeho správným nastavením tisku na štítky docílíme? Protože jsou samolepicí etikety hrubší než standardní kancelářský papír do tiskárny, toto nastavení zpomalí jejich průchod tiskárnou a zvýší zapékací teplotu. Díky tomu se tonerový prášek na štítek dostatečně zapeče a tisk bude ostrý, dobře čitelný a odolný.
Kromě samotného nastavení tiskárny je důležité myslet také na kvalitu samolepicích štítků a vyvarovat se nejčastějších chyb při jejich používání.
V laserových tiskárnách doporučujeme používat kvalitní samolepicí etikety A4, které se při průchodu tiskárnou neodlepují.
Velmi častým nešvarem je také přelepování jednotlivých štítků z jednoho použitého archu etiket na druhý. I když je tento postup velmi lákavý a můžeme jím ušetřit pár štítků, hrozí, že se štítky odlepí a nalepí se v tiskárně na toner, zobrazovací jednotku, přenosový pás nebo v nejhorším případě uvíznou v zapékací jednotce.
A proč je toto riziko vyšší u již použitých archů samolepicích etiket? Lepidlo, které samolepicí etikety obsahují, totiž může při prvním průchodu tiskárnou vlivem vysoké teploty změnit své vlastnosti. Při dalším průchodu už nemusí přelepené etikety na archu dobře držet a snadněji se uvolní.
Pokud se už štítek na toner nebo fotoválec přece jen nalepil, lze ho odstranit. Papírovou vrstvu opatrně odstraníte odlepením nebo vlhkým hadříkem, zbytky lepidla pak isopropanolem.
Při odstraňovaní štítků dávejte velký pozor, abyste válec nepoškodili. Poškrábaní válce by pak vedlo k nevratnému zhoršení kvality tisku, neboť poškrábaný válec nelze opravit.
Stejným způsobem odstraníte štítek i z přenosového pásu, který je součástí barevných tiskáren a kopírek. I v tomto případě postupujte velmi opatrně.
Větším problémem je pak uvíznutí štítku v zapékací jednotce. Protože bývá velmi špatně dostupná, je obvykle nutné obrátit se na servis.