Plánujete pořízení tiskárny a nevíte jakou technologii zvolit? Zda bude pro vás lepší laserová nebo inkoustová tiskárna, záleží především na jejím využití. Abychom vám výběr usnadnili, sepsali jsme osm výhod a nevýhod inkoustových tiskáren, které je dobré mít při výběru na paměti.
Inkoustových tiskáren je mnoho druhů. Tento článek se záměrně nevěnuje velkým profesionálním firemním inkoustovým tiskárnám, ale modelům, které využijete v domácnostech nebo malých kancelářích.
K pořízení nové inkoustové tiskárny vám bude stačit doslova pár stovek. Nejlevnější inkoustovou tiskárnu bez námahy seženete do 1 500 Kč.
To ale není vše. Za tuto neuvěřitelnou cenu dostanete jako součást tiskárny také skener a kopírku. A jako bonus často i WiFi připojení, které je u inkoustových tiskáren, i těch levnějších, již standardem.
Pokud tedy hledáte multifunkční tiskárnu s WiFi za co nejnižší pořizovací cenu, najdete ji mezi těmi inkoustovými.
Pokud jde o domácí tisk fotografií, jsou inkoustové tiskárny mnohem vhodnější než laserové.
Aby byl tisk co nejkvalitnější, je nutné použít speciální fotopapír pro inkoustový tisk. Fotopapíry mají speciální povrchovou úpravu, díky které budou fotografie perfektně ostré a nebudou se rozpíjet.
Na rozdíl od laserových tiskáren umožňují tiskárny inkoustové také bezokrajový tisk. Díky tomu můžete vytisknout své fotografie bez bílého okraje i na menší formáty papíru (například 10 × 15).
Pokud bude tisk fotografií v náplni práce vaší tiskárny převažovat, myslete na to již při jejím pořízení. Rozdíl v ceně jedné vytištěné fotografie může být závratný, zaměřte se proto na tiskové náklady.
Zatímco za tisk jedné fotografie na tzv. tankové tiskárně zaplatíte pár korun, fotografie vytištěné na nejlevnějších modelech přijdou až na několik desítek korun za kus.
Inkoustové tiskárny na rozdíl od těch laserových nevyžadují speciální chlazení a nemají tolik pohyblivých dílů. Jsou tak mnohem tišší – v pohotovostním režimu je neuslyšíte vůbec a i při tisku je hluk velmi malý.
Inkoustová technologie je navíc mnohem energeticky úspornější. Energii, kterou by laserová tiskárna spotřebovala na zahřívání a chlazení, tak s tou inkoustovou ušetříte.
V posledních letech se často mluví o možném znečištění pracovního prostředí laserovými tiskárnami. Na dané téma vzniklo několik vědeckých studií, které prokázaly, že během tisku na laserové tiskárně roste v okolním vzduchu koncentrace ozonu a pevných částic.
Inkoustové tiskárny tyto částice neprodukují a jsou z tohoto pohledu bezpečnější.
Vynechávání tisku, chybějící barvy, horizontální pruhy v tisku. To jsou nejčastější problémy, se kterými se majitelé inkoustových tiskáren setkávají. Příčinou mohou být drobné bublinky vzduchu v tiskové hlavě, nebo zaschlý inkoust.
Riziko zasychání tiskové hlavy můžete snížit pravidelným používáním tiskárny a kvalitními náplněmi. I tak však nelze riziko zasychání zcela vyloučit.
Výrobci se snaží zasychání inkoustu předejít naprogramovanými pravidelnými čistícími cykly, při kterých se trysky „propláchnou“ malým množstvím inkoustu.
S ohledem na zasychání tiskových hlav jsou výhodnější tiskárny, které používají náplně s integrovanou tiskovou hlavou. V případě zaschnutí tak jednoduše vyměníte náplň a tisknete dále. Tiskárny s těmi náplněmi obvykle poznáte podle toho, že používají pouze dvě náplně - tříbarevnou a černou.
V porovnání například s laserovými tiskárnami mají ty inkoustové kratší životnost. Jednou z hlavních příčin je výše zmíněné zasychání tiskových hlav.
U některých inkoustových tiskáren (zejména Epson) je totiž tisková hlava součástí tiskárny a nelze ji jednoduše vyměnit. U jiných tiskáren (některé modely značky Canon) můžete hlavu vyjmout i vyměnit, ale její cena často převyšuje cenu nové tiskárny.
Setkali jsme se také s několika tiskárnami Canon, které přestaly fungovat přibližně po dvou letech provozu. Poruchy byly doprovázeny nechvalně známými chybami B205 související s přehřátím tiskové hlavy. Řešením je opět, obvykle nerentabilní, výměna tiskové hlavy.
Z tohoto pohledu jsou opět nejspolehlivější tiskárny u kterých měníte tiskovou hlavu spolu s náplní. Příkladem takové tiskárny je HP Deskjet Ink Advantage 5075, HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075, ale i další modely tiskáren značky HP a Canon.
Ubývají vám barvy v tiskárně, ačkoliv tisknete pouze černou? Tentokrát se nejedná o poruchu, ale o běžnou vlastnost inkoustových tiskáren. Inkoust se totiž kromě tisku používá k udržení kondice tiskových hlav pravidelným proplachováním.
Pokud spuštíte program čištění tiskové hlavy i manuálně, bude spotřeba inkoustu ještě větší.
I když jsou inkoustové tiskárny vhodné pro tisk fotografií na fotopapír, v případě tisku dokumentů kvalita vytištěných dokumentů tak skvělá nebude.
V porovnaní s laserovými tiskárnami jsou texty vytištěné na těch inkoustových více rozpité, a nemají tedy tak ostré okraje. Zároveň platí, že čím levnější papír použijete, tím bude výsledek horší.
Inkoustové tiskárny mají v kancelářích a domácnostech bezpochyby své místo.