Zde je seznam čtyř kroků, se kterými zvládnete vyměnit toner v jakékoliv laserové tiskárně a vyhnete se nežádoucím komplikacím.
Tonery do tiskáren jsou relativně křehké výrobky a přeprava poštou či kurýrem jim příliš nesvědčí. Přestože je pečlivě balíme do obalů naplněných vzduchem, může stát, že se toner při přepravě poškodí.
Vždy proto zkontrolujte, zda je toner v pořádku a neodpadly z něj žádné části. Také by se z toneru neměl sypat tonerový prášek.
Drobné zašpinění tonerovým práškem není zejména u renovovaných tonerů problém. Může jít o pozůstatek tonerového prášku, který se před testem kazety nasype na přepravní pojistku a při přepravě se může dostat na optický válec. V tomto případě stačí kazetu očistit suchým hadříkem.
V případě kompatibilních tonerů by se ale nemělo takové znečištění vyskytovat vůbec.
Protřepání tonerové kazety před její instalací zaručí rovnoměrné rozprostření tonerového prášku uvnitř kazety a rovnoměrné pokrytí vytištěných stránek barvami.
Protřepání má ale význam pouze u některých typů, u jiných je zcela zbytečné.
Zda je protřepání toneru žádoucí, najdete v návodu k použití vaší tiskárny. Pokud návod nemáte po ruce, pomůže vám tento článek:
Kvůli ochraně před poškozením během přepravy instalují výrobci na tonery různé ochranné prvky. Před výměnou toneru je nutné všechny tyto ochranné prvky odstranit.
Aby byly výraznější, většina ochranných prvků bývá oranžové barvy. Zjednodušeně se tedy dá říci, že „všechno oranžové musí z toneru pryč“.
Ochranné prvky však nejsou vždy pouze oranžové. Které to tedy konkrétně jsou?
Tonery s optickým nebo developerovým válcem jsou chráněné před poškozením plastovými krytkami. Před vložením do tiskárny je úplně odstraňte, jinak by mohlo dojít k poškození tiskárny.
U některých tonerů se můžete setkat také s krycím papírem. Ponechání tohoto papíru na toneru by vedlo k tisku bílých stránek.
U tonerů do černobílých tiskáren HP a tonerů Canon se můžete setkat s oranžovou krytkou čipu, kterou je třeba před výměnou toneru odstranit. Pokud ji na toneru ponecháte, může tiskárna zobrazit chybu „10.000 Chyba paměti spotřebního materiálu“ (anglicky „10.0000 Supply memory error)“.
Více o chybě „10.000 Chyba paměti spotřebního materiálu“ a dalších chybách tiskáren HP se dozvíte v tomto článku:
Na některých tonerech najdete další ochranné prvky oranžové barvy. Například u některých kompatibilních tonerů do tiskáren HP jsou umístěné na boční straně kazety. I tyto prvky je nutné z toneru odstranit.
Některé tonery do tiskáren HP, tonery Canon a tonery Samsung mohou být opatřeny přepravní pojistkou (tzv. seal), která vyčuhuje z boční strany kazety. Plastový proužek pevně uchopte a jedním tahem ho z toneru vytáhněte.
Pokud byste pojistku nevytáhli, tištěné stránky by byly zcela nebo částečně bílé a u barevných tiskáren by docházelo k chybám kalibrace.
Při vytažení může z toneru uniknout nepatrné množství tonerového prášku, je proto vhodné seal vytahovat například nad odpadkovým košem.
U tonerů do tiskáren tiskáren OKI nebo tonerů Xerox mohou mít tyto pojistky podobu lepící pásky, kterou jednoduše odstraníte odlepením.
Důležité také je, aby šel toner do tiskárny hladce vložit. Při výměně toneru proto nepoužívejte hrubou sílu. Pokud při vkládání toneru ucítíte jakýkoliv odpor, ještě jednou zkontrolujte, zda byly všechny ochranné prvky odstraněny.